Ohita navigaatio

Jäsenyhdistykset

OAJ Uusimaa

Alueyhdistys toimii OAJ:n paikallisyhdistysten sekä ala- ja oppilaitoskohtaisten jäsenyhdistystensä edunvalvonnan ja koulutuksen tukena. Alueyhdistyksen jäsenyhdistyksissä on yhteensä n. 7200 henkilöjäsentä. Yhdistykseen kuuluvat myös alueen FSL:n jäsenet.

Jäsenyhdistykset

OAJ:N ASKOLAN JA PUKKILAN PAIKALLISYHDISTYS ry
Puheenjohtaja: Sirpa Tikkanen
sirpa.tikkanen@eduaskola.fi
Sihteeri:Erja Alanko
erja.alanko@eduaskola.fi
nettisivut: www.bit.ly/askola-pukkila
Jäseniä 86 kokousedustajia 2

OAJ:N CAREERIAN PAIKALLISYHDISTYS
Jäseniä 157 kokousedustajia 3

OAJ:N PAIKALLISYHDISTYS AXXELL LÄRARE – OPETTAJAT RY
Puheenjohtaja: Petra Baarman
petra.baarman@axxell.fi
Jäseniä 95 kokousedustajia 2

OAJ:N HANGON PAIKALLISYHDISTYS RY – OAJ:S LOKALFÖRENING I HANGÖ RF
puheenjohtaja: Olli Mustonen
olli.mustonen@hanko.fi
mustonen.olli@gmail.com
jäseniä 97 kokousedustajia 2

OAJ:N HYRIAN OPETTAJAT RY
kotisivut: www.oajhyria.fi
puheenjohtaja: Teija Punkki
teija.punkki@hyria.fi
sihteeri: Taina Kaasalainen
taina.kaasalainen@hyria.fi
jäseniä 171 kokousedustajia 3

OAJ:N HYVINKÄÄN PAIKALLISYHDISTYS RY
kotisivut: www.oajhyvinkaa.fi
Puheenjohtaja: Laura Lähteenmäki
laura.lahteenmaki@edu.hyvinkaa.fi
oajhyvinkaa@gmail.com
Sihteeri: Niina Nordlund
niina.nordlund@edu.hyvinkaa.fi
jäseniä 554 kokousedustajia 10

OAJ:N JÄRVENPÄÄN PAIKALLISYHDISTYS RY
kotisivut: https://www.oaj-jarvenpaa.net/
puheenjohtaja: Seppo Rantanen
seppo.rantanen@jarvenpaa.fi
Sihteeri: Sari Koivula
sari.koivula@jarvenpaa.fi
jäseniä 526 kokousedustajia 9

OAJ:N KARKKILAN PAIKALLISYHDISTYS RY
kotisivut:https://sites.google.com/edukarkkila.fi/karkkilano…
Puheenjohtaja: Seija Sorsa
seija.sorsa@gmail.com
jäseniä 105 kokousedustajia 2

OAJ:N KERAVAN OPETUSALAN PAIKALLISYHDISTYS RY
kotisivut: https://oaj-kerava.com/
puheenjohtaja: Eevi Kirjasniemi
eevi.kirjasniemi@edu.kerava.fi
sihteeri: Laura Tulikorpi
laura.tulikorpi@edu.kerava.fi
jäseniä 399 kokousedustajia 7

OAJ:N KIRKKONUMMEN PAIKALLISYHDISTYS – OAJ:S LOKALFÖRENING I KYRKSLÄTT RF
kotisivut: https://kirkkonummioaj.kotisivukone.com/
puheenjohtaja: Ilkka Sahlberg
ilkkz@icloud.com
sihteeri: Sirkku Frestadius
sirkku.frestadius@kirkkonummi.fi
jäseniä 559 kokousedustajia 10

OAJ:N LOHJAN PAIKALLISYHDISTYS RY
kotisivut: http://loop.lohja.kotisivukone.com
puheenjohtaja: Petri Tamminen
petri.tamminen@edu.lohja.fi
sihteeri: Maria Hormavirta
maria.hormavirta@edu.lohja.fi
jäseniä 685 kokousedustajia 12

OAJ:n LOVIISAN PAIKALLISYHDISTYS RY
puheenjohtaja: Alexander Smeds
alexander.smeds@edu.loviisa.fi
sihteeri: Eveliina Passi
eveliina.passi@edu.loviisa.fi
jäseniä 200 kokousedustajia 4

OAJ:N LUKSIAN PAIKALLISYHDISTYS RY
puheenjohtaja: Heidi Häyrinen
heidi.hayrinen@luksia.fi
sihteeri: Iris Valtonen
iris.valtonen@luksia.fi
jäseniä 106 kokousedustajia 2

OAJ:N MÄNTSÄLÄN OPETUSALAN PAIKALLISYHDISTYS RY
kotisivut: https://www.mopy.fi
puheenjohtaja: Mari Matilainen
marikristiina21@gmail.com
sihteeri: Leena Mäkinen
marialeenamakinen@gmail.com
jäseniä 240 kokousedustajia 5

OAJ:N NURMIJÄRVEN PAIKALLISYHDISTYS RY
kotisivut: https://sites.google.com/site/nupaverkkosivut/home
Puheenjohtaja: Laura Vasamaa
laura.vasamaa@nurmijarvi.fi
sihteeri: Kristiina Setälä
kristiina.setala@nurmijarvi.fi
jäseniä 540 kokousedustajia 10

OAJ:N PORNAISTEN PAIKALLISYHDISTYS RY
puheenjohtaja: Katja Husari
katja.husari@edu.pornainen.fi
jäseniä 54 kokousedustajia 1

OAJ:N PORVOON SEUDUN PAIKALLISYHDISTYS – OAJ:S LOKALFÖRENING FÖR BORGÅNEJDENS LÄRARE RY
puheenjohtaja: Leena Aaltonen
leena.aaltonen01@gmail.com
sihteeri: Kati Kiiski
kati.kiiski@gmail.com
jäseniä 744 kokousedustajia 13

OAJ:N SIPOON PAIKALLISYHDISTYS RY – OAJ:S LOKALFÖRENING I SIBBO RF
puheenjohtaja: Eva-Stina Törnroos
eva.tornroos@sipoo.fi
sihteeri: Minna Mouhu
minna.mouhu@sipoo.fi
jäseniä 263 kokousedustajia 5

OAJ:N TUUSULAN PAIKALLISYHDISTYS RY
kotisivut: tuusopy.fi
puheenjohtaja: Ari Ahokas
ari.ahokas@tuusula.fi
sihteeri: Ulla Välipakka
ulla.valipakka@tuusula.fi
jäseniä 550 kokousedustajia 10

OAJ:N VIHDIN OPETTAJAT RY
puheenjohtaja: Pirjo Leväniemi
pirjo.levaniemi@gmail.com
sihteeri: Marja Suni
marja.suni@vihti.fi
jäseniä 370 kokousedustajia 7

OAJ:N RAASEPORIN PAIKALLISYHDISTYS RY – OAJ:S LOKALFÖRENING I RASEBORG RF
puheenjohtaja: Eira Merenmies
eira.merenmies@raasepori.fi
sihteeri: Tiina Mäkilä
tiina.makila@gmail.com
jäseniä 434 kokousedustajia 8

OAJ:N SPESIAN PAIKALLISYHDISTYS
puheenjohtaja: Aki Mikkonen
aki.mikkonen@spesia.fi
jäseniä 128 kokousedustajia 3

POHJOIS-UUDENMAAN AIKUISOPETTAJAT RY
puheenjohtaja: Harri Heikkinen
harri.heikkinen@tts.fi
sihteeri: Heikki Salo
heikki.salo@tts.fi
jäseniä 42 kokousedustajia 1

FINLANDS SVENSKA LÄRARFÖRBUND FSL RF
FSL:n jäsenet kuuluvat yhdistykseemme paikallisyhdistystensä kautta

ESPOON SEUDUN VARHAISKASVATUKSEN OPETTAJAT RY
kotisivut: https://esvory.fi
puheenjohtaja: Merja Laitinen
puheenjohtaja@esvory.fi
sihteeri: Johanna Kylä-Kause
sihteeri@esvory.fi

 

Koulutuspoliittinen edunvalvonta

Kunnissa tehdään päätöksiä, jotka vaikuttavat suoraan jäsentemme elämään. Eduskunnassa puolestaan päätetään esimerkiksi siitä, kuinka paljon koulutukseen satsataan rahaa. Me pidämme säännöllisesti yhteyttä alueemme kansanedustajiin ja tuomme heille esiin jäsentemme tekemän työn merkitystä. Lisäksi tuemme jäsenyhdistyksiämme kunnan koulutuspolitiikkaan vaikuttamisessa. Linkki oaj.fi:n Politiikassa-osioon.

 

Sopimusedunvalvonta

Alueyhdistys koordinoi, kokoaa ja kouluttaa alueen edunvalvontatoimijoita, sekä tukee heidän toiminta- ja vaikutusmahdollisuuksiaan paikallisessa edunvalvontatyössä. Vaikutamme opetus- ja kasvatusalan resurssien vahvistamiseen alueella esimerkiksi päättäjiä tavaten ja kannanotoin. paikallisen edunvalvonnan tärkeänä tehtävänä on vaikuttaa siihen, että opettajien työ- ja palkkausoloja kehitetään ostovoiman takaamiseksi. Koulutuspoliittista vaikuttamista toteutetaan Uudenmaan alueen erityispiirteet huomioiden. Linkki oaj.fi:n työelämäoppaaseen.

 

Koulutukset

Alueyhdistyksen perustehtävänä on tukea jäsenyhdistyksiä edunvalvontatoiminnassa. Järjestämme jäsenyhdistyksillemme koulutuksia, mutta myös erillisiä opettajajäsenille kohdennettuja edunvalvonnallisia koulutuksia. Koulutusten kohderyhmiä ovat esimerkiksi yhdistysten tiedottajat, työsuojeluvaltuutetut, luottamusmiehet, esimiehet sekä eri opettajaryhmät.

 

Tapahtumat

Järjestämme ja tuemme jäsenyhdistystemme tapahtumia, joilla vaikutamme alueen koulutuksen järejstäjien resursseihin. Tapaamme mm. kansanedustajia sekä jäsenyhdistystemme puheenjohtajia säännöllisesti. Jäsenille suunnatut tapahtumat kohdistuvat työssäjaksamiseen, hyvinvointiin sekä edunvalvonnallisen tiedon jakamiseen sekä alueen koulutuksellisten tarpeiden selvittämiseen.