Ohita navigaatio

Jäsenyhdistykset

OAJ Uusimaa

Alueyhdistys toimii OAJ:n paikallisyhdistysten sekä ala- ja oppilaitoskohtaisten jäsenyhdistystensä edunvalvonnan ja koulutuksen tukena. Alueyhdistyksen jäsenyhdistyksissä on yhteensä n. 7600 henkilöjäsentä. Yhdistykseen kuuluvat myös alueen FSL:n jäsenet.

Jäsenyhdistykset

OAJ:N ASKOLAN JA PUKKILAN PAIKALLISYHDISTYS APPY
Puheenjohtaja: Sirpa Tikkanen
sirpa.tikkanen@eduaskola.fi
Sihteeri:Erja Alanko
erja.alanko@eduaskola.fi
nettisivut: www.bit.ly/askola-pukkila
Jäseniä 91 kokousedustajia 2

OAJ:N HANGON PAIKALLISYHDISTYS RY – OAJ:S LOKALFÖRENING I HANGÖ RF
puheenjohtaja: Olli Mustonen
olli.mustonen@hanko.fi
mustonen.olli@gmail.com
jäseniä 109 kokousedustajia 2

OAJ:N HYVINKÄÄN OPETTAJIEN PAIKALLISYHDISTYS RY
kotisivut: www.oajhyvinkaa.fi
Puheenjohtaja: Laura Lähteenmäki
laura.lahteenmaki@edu.hyvinkaa.fi
oajhyvinkaa@gmail.com
Sihteeri: Niina Nordlund
niina.nordlund@edu.hyvinkaa.fi
jäseniä 616 kokousedustajia 10

OAJ:N JÄRVENPÄÄN PAIKALLISYHDISTYS RY
kotisivut: https://www.oaj-jarvenpaa.net/
puheenjohtaa: Seppo Rantanen
seppo.rantanen@jarvenpaa.fi
Sihteeri:Sari Koivula
sari.koivula@jarvenpaa.fi
jäseniä 512 kokousedustajia 9

OAJ:N KARKKILAN PAIKALLISYHDISTYS RY
kotisivut:https://sites.google.com/edukarkkila.fi/karkkilano…
Puheenjohtaja: Mia Jahtisaari
mia.jahtisaari(a)karkkila.fi
jäseniä 100 kokousedustajia 2

OAJ:N KERAVAN OPETUSALAN PAIKALLISYHDISTYS RY
kotisivut: https://oaj-kerava.com/
puheenjohtaja: Eevi Kirjasniemi
eevi.kirjasniemi@edu.kerava.fi
sihteeri: Laura Tulikorpi
laura.tulikorpi@edu.kerava.fi
jäseniä 409 kokousedustajia 7

OAJ:N KIRKKONUMMEN PAIKALLISYHDISTYS – OAJ:S LOKALFÖRENING I KYRKSLÄTT RF
kotisivut: https://kirkkonummioaj.kotisivukone.com/
puheenjohtaja: Ilkka Sahlberg
ilkkz@icloud.com
sihteeri: Sirkku Frestadius
sirkku.frestadius@kirkkonummi.fi
jäseniä 553 kokousedustajia 10

OAJ:N LOHJAN PAIKALLISYHDISTYS RY
kotisivut: http://loop.lohja.kotisivukone.com
puheenjohtaja: Petri Tamminen
petri.tamminen@edu.lohja.fi
sihteeri: Maria Hormavirta
maria.hormavirta@edu.lohja.fi
jäseniä 730 kokousedustajia 14

OAJ:n LOVIISAN PAIKALLISYHDISTYS RY
puheenjohtaja: Alexander Smeds
alexander.smeds@edu.loviisa.fi
sihteeri: Eveliina Passi
eveliina.passi@edu.loviisa.fi
jäseniä 201 kokousedustajia 4

OAJ:N MÄNTSÄLÄN OPETUSALAN PAIKALLISYHDISTYS RY
kotisivut: https://www.mopy.fi
puheenjohtaja: Mari Matilainen
marikristiina21@gmail.com
sihteeri: Leena Mäkinen
marialeenamakinen@gmail.com
jäseniä 267 kokousedustajia 5

OAJ:N NURMIJÄRVEN PAIKALLISYHDISTYS RY
kotisivut: https://sites.google.com/site/nupaverkkosivut/home
Puheenjohtaja:Laura Vasamaa
laura.vasamaa@nurmijarvi.fi
sihteeri: Kristiina Setälä
kristiina.setala@nurmijarvi.fi
jäseniä 585 kokousedustajia 10

OAJ:N PORNAISTEN PAIKALLISYHDISTYS RY
puhenjohtaja: Katja Husari
katja.husari@edu.pornainen.fi
jäseniä 60 kokousedustajia 2

OAJ:N PORVOON SEUDUN PAIKALLISYHDISTYS – OAJ:S LOKALFÖRENING FÖR BORGÅNEJDENS LÄRARE RY
puheenjohtaja: Leena Aaltonen
leena.aaltonen01@gmail.com
sihteeri: Kati Kiiski
kati.kiiski@gmail.com
jäseniä 1009 kokousedustajia 17

OAJ:N SIPOON PAIKALLISYHDISTYS RY – OAJ:S LOKALFÖRENING I SIBBO RF
puheenjohtaja: Eva-Stina Törnroos
eva.tornroos@sipoo.fi
sihteeri: Minna Mouhu
minna.mouhu@sipoo.fi
jäseniä 261 kokousedustajia 5

OAJ:N TUUSULAN PAIKALLISYHDISTYS RY
kotisivut: tuusopy.fi
puheenjohtaja: Ari Ahokas
ari.ahokas@tuusula.fi
sihteeri: Ulla Välipakka
ulla.valipakka@tuusula.fi
jäseniä 535 kokousedustajia 9

OAJ:N VIHDIN OPETTAJAT RY
puheenjohtaja: Pirjo Leväniemi
pirjo.levaniemi@gmail.com
sihteeri: Marja Suni
marja.suni@vihti.fi
jäseniä 405 kokousedustajia 7

OAJ:N RAASEPORIN PAIKALLISYHDISTYS RY – OAJ:S LOKALFÖRENING I RASEBORG RF
puheenjohtaja: Eira Merenmies
eira.merenmies@raasepori.fi
sihteeri: Tiina Mäkilä
tiina.makila@gmail.com
jäseniä 424 kokousedustajia 8

OAJ:N SPESIAN PAIKALLISYHDISTYS
puheenjohtaja: Aki Mikkonen
aki.mikkonen@spesia.fi
jäseniä 123

POHJOIS-UUDENMAAN AIKUISOPETTAJAT RY
puheenjohtaja: Harri Heikkinen
harri.heikkinen@tts.fi
sihteeri: Heikki Salo
heikki.salo@tts.fi
jäseniä 64 kokousedustajia 2

OAJ:N LUKSIAN PAIKALLISYHDISTYS RY
puheenjohtaja: Heidi Häyrinen
heidi.hayrinen@luksia.fi
sihteeri: Iris Valtonen
iris.valtonen@luksia.fi
jäseniä 134 kokousedustajia 3

OAJ:N HYRIAN OPETTAJAT RY
kotisivut: www.oajhyria.fi
puheenjohtaja: Teija Punkki
teija.punkki@hyria.fi
sihteeri: Taina Kaasalainen
taina.kaasalainen@hyria.fi
jäseniä 171 kokousedustajia 4

FINLANDS SVENSKA LÄRARFÖRBUND FSL RF
FSL:n jäsenet kuuluvat yhdistykseemme paikallisyhdistystensä kautta

AXXELL LÄRARE- OPETTAJAT
Puheenjohtaja: Petra Baarman
petra.baarman@axxell.fi

ESPOON SEUDUN VARHAISKASVATUKSEN OPETTAJAT RY
kotisivut: https://esvory.fi
puheenjohtaja: Merja Laitinen
puheenjohtaja@esvory.fi
sihteeri: Johanna Kylä-Kause
sihteeri@esvory.fi

 

Koulutuspoliittinen edunvalvonta

Kunnissa tehdään päätöksiä, jotka vaikuttavat suoraan jäsentemme elämään. Eduskunnassa puolestaan päätetään esimerkiksi siitä, kuinka paljon koulutukseen satsataan rahaa. Me pidämme säännöllisesti yhteyttä alueemme kansanedustajiin ja tuomme heille esiin jäsentemme tekemän työn merkitystä. Lisäksi tuemme jäsenyhdistyksiämme kunnan koulutuspolitiikkaan vaikuttamisessa. Linkki oaj.fi:n Politiikassa-osioon.

 

Sopimusedunvalvonta

Alueyhdistys koordinoi, kokoaa ja kouluttaa alueen edunvalvontatoimijoita, sekä tukee heidän toiminta- ja vaikutusmahdollisuuksiaan paikallisessa edunvalvontatyössä. Vaikutamme opetus- ja kasvatusalan resurssien vahvistamiseen alueella esimerkiksi päättäjiä tavaten ja kannanotoin. paikallisen edunvalvonnan tärkeänä tehtävänä on vaikuttaa siihen, että opettajien työ- ja palkkausoloja kehitetään ostovoiman takaamiseksi. Koulutuspoliittista vaikuttamista toteutetaan Uudenmaan alueen erityispiirteet huomioiden. Linkki oaj.fi:n työelämäoppaaseen.

 

Koulutukset

Alueyhdistyksen perustehtävänä on tukea jäsenyhdistyksiä edunvalvontatoiminnassa. Järjestämme jäsenyhdistyksillemme koulutuksia, mutta myös erillisiä opettajajäsenille kohdennettuja edunvalvonnallisia koulutuksia. Koulutusten kohderyhmiä ovat esimerkiksi yhdistysten tiedottajat, työsuojeluvaltuutetut, luottamusmiehet, esimiehet sekä eri opettajaryhmät.

 

Tapahtumat

Järjestämme ja tuemme jäsenyhdistystemme tapahtumia, joilla vaikutamme alueen koulutuksen järejstäjien resursseihin. Tapaamme mm. kansanedustajia sekä jäsenyhdistystemme puheenjohtajia säännöllisesti. Jäsenille suunnatut tapahtumat kohdistuvat työssäjaksamiseen, hyvinvointiin sekä edunvalvonnallisen tiedon jakamiseen sekä alueen koulutuksellisten tarpeiden selvittämiseen.